Lista aktualności Lista aktualności

Wyniki Terenowego Konkursu Wiedzy Leśnej dla szkół podstawowych

To już po raz czwarty w Nadleśnictwa Orneta odbył się terenowy konkurs dla uczniów szkół podstawowych „Mistrzowie Wiedzy Leśnej" .

W ubiegły piątek 19 maja 2017 roku przy sali edukacyjnej Nadleśnictwa Orneta odbył się terenowy konkurs dla uczniów szkół podstawowych „Mistrzowie Wiedzy Leśnej".   W tym roku w konkursie udział wzięło 9 drużyn reprezentujących szkoły podstawowe i świetlice wiejskie z terenu Nadleśnictwa Orneta.

Do konkursu zgłosiły się:

  1. Szkoła Podstawowa im. J. Pawła II w Bażynach
  2. Szkoła Podstawowa w Lechowie
  3. Szkoła podstawowa w Lelkowie
  4. Szkoła Podstawowa w Mingajnach
  5. Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Mjr. Henryka Sucharskiego w Ornecie
  6. Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Janusza Korczaka w Ornecie
  7. Szkoła Podstawowa im. Ziemi Warmińskiej w Pieniężnie
  8. Zespół Szkół w Płoskini
  9. Świetlica Wiejska w Woli Lipeckiej

O godzinie 9.00 Nadleśniczy Nadleśnictwa Orneta Piotr Matusik rozpoczął konkurs serdecznie witając uczestników, opiekunów drużyn i wszystkich zebranych, życząc wszystkim sukcesów oraz dobrej zabawy.

Po wylosowaniu nazw drużyn oraz numerów startowych drużyny pod opieką harcerzy wyposażonych w mapę, wyruszyli na trasę konkursu. Podobnie jak w latach ubiegłych odległość, jaką należało pokonać wynosiła około 3 kilometry. Na trasie należało odwiedzić 8 stanowisk konkursowych, na których odpowiadano na pytania związane z gospodarką leśną, rozpoznawano: narzędzia leśne, owady, zwierzęta, ptaki, tropy, liście drzew i krzewów oraz nasiona. Na każdym ze stanowisk przygotowane były również konkurencje sprawnościowe.         

Pomimo tego, że trasa konkursu wiedzie przez las to wszystkie drużyny zmagały z panującym tego dnia upałem i wszechobecnymi komarami. Jak co roku losy konkursu ważyły się do momentu przybycia ostatniej drużyny z trasy.

Po podliczeniu wszystkich kart punktowych okazało się, że:

pierwsze miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Ornecie,
drugie miejsce zajęła drużyna ze Świetlicy Wiejskiej w Woli Lipeckiej,
trzecie miejsce przypadło drużynie reprezentującą Szkołę Podstawowową Nr 4 w Ornecie,
czwarte miejsce "ex aequo" zajęły Szkoła Podstawowa w Lelkowie i Szkoła Podstawowa w Mingajnach.        

Po raz kolejny z pomocą przy organizacji konkursu pomagali nam orneccy harcerze, którym składamy podziękowania za zaangażowanie i ogromną pomoc sprawnym przeprowadzeniu konkursu.

Po uroczystym wręczeniu nagród Nadleśniczy Nadleśnictwa Orneta Piotr Matusik podziękował wszystkim uczestnikom za udział, posiadaną wiedzę oraz zaprosił drużyny na kolejną piątą edycję konkursu „ Mistrzowie Wiedzy Leśnej".

 

 

Tekst: Leon Kmiotek

Zdjęcia: Krzysztof Lis